Šiandien pirmajam Lietuvoje Donorinio motinos pieno bankui Kauno klinikų Neonatologijos klinikoje sukanka vieneri metai. „Voltas Disnėjus (Walt Disney) yra pasakęs – jeigu gali apie tai svajoti, gali ir padaryti. Nuoširdžiai džiaugiuosi, kad po sėkmingų vienerių metų galime pasakyti – mes visi kartu tai padarėme, o motinos pieno bankas pateisino visus gydytojų ir pacientų lūkesčius“, – šventės dieną kalbėjo Donorinio motinos pieno banko įsteigimo iniciatorė ir klinikos vadovė prof. Rasa Tamelienė.
Motinos pieno bankas skirtas anksčiau laiko gimusiems ir sergantiems naujagimiams – mamos pienas yra pats geriausias maistas naujagimiui, o anksčiau laiko gimusiems yra netgi gyvybiškai būtinas dėl jų žarnyno ir imuninės sistemos nebrandumo. Tačiau neišnešiotų naujagimių motinoms pieno pirmomis dienomis nebūna arba būna labai mažai dėl patiriamo streso. Tuo įsitikino ir Giedrė, kuri į Kauno klinikas buvo paguldyta jai nustačius preeklampsija. „Mums buvo 31 savaitė, kai gydytojai atliko cezario pjūvį, todėl sūnelis pasaulį išvydo net dviem mėnesiais anksčiau nei buvo planuota“, – patirtimi dalijosi jauna mama.
„Dar buvau reanimacijoje po atlikto cezario pjūvio, kai atėjo mano mažylio gydytoja ir pasiteiravo, ar vaikeliui duoti pieno mišinuką, ar donorinį pieną. Tuo metu aš nežinojau, kad gali būti toks pasirinkimas. Gydytoja papasakojo pieno banko veikimo specifiką, išsamiai paaiškino, kuo motinos pienas kūdikiui yra sveikiau už mišinuką. Kadangi aš, kaip ir visos mamos, noriu, kad mano kūdikis gautų viską, kas geriausia ir sveikiausia, pasitikėjau gydytoja ir pasirinkau donorinį pieną“, – pasakoja Giedrė. Šiuo metu moteris jau pati gali pilnavertiškai maitinti sūnelį ir netgi padeda kitoms panašaus likimo mamoms. „Kadangi pieno turiu užtektinai, pati šiuo metu esu pieno donorė – suprantu, kaip svarbu, kad visi anksčiau laiko gimę ir sergantys naujagimiai būtų maitinami kuo sveikiau“.
Pirmaisiais Donorinio motinos pieno banko metais donorėmis tapo 77 moterys, o pirmoji pieno donorė Ema, auginanti metų laiko vaikelį, atsimena, jog suteikta galimybė padėti kitoms buvo neįkainojama patirtis. „Mamos pienas vaikui – aukso vertės, todėl tikrai skatinčiau visas mamas, kurios gali tapti donorėmis, padėti mažyliams augti sveikesniems“. Jai antrino ir Giedrė: „Būti pieno donore – labai gera. Esu dėkinga kitoms motinoms – juk ir man, ir mano sūnui padėjo reikiamu metu. Jaučiuosi skolinga už suteiktą pagalbą, todėl noriu atsilyginti tuo pačiu. Gimtadienio proga linkiu, jog tokia praktika išplistų ir vis daugiau mamų sutiktų pagelbėti viena kitai“.
Asociacijos „Padedu augti“ vadovė Inga Laukytė-Budrienė taip pat negailėjo gražių žodžių gimtadienio proga. „Kaip asociacijos, prisidėjusios prie lėšų rinkimo Donorinio motino pieno bankui, vykdant projektą „Sveika pradžia – mamos pieno laše“ atstovė, ir kaip mama, patyrusi ką reiškia, kai naujagimiai gydomi intensyvios terapijos skyriuje, kai juos reikia maitinti, o pienelio dar nėra, nepaprastai džiaugiuosi prieš metus įvykusiu dideliu ir svarbiu lūžiu naujagimių sveikatos priežiūros gerinimo istorijoje. Mažieji pacientai gauna sveiką bei patikimą maistą, o mamos jaučiasi emociškai geriau. Konsultuodama šeimas, pastebėjau, kad moterys dabar tik pavieniais atvejais jaučia kaltę dėl to, kad pirmosiomis dienomis pieno neturi dėl esamos alternatyvos – donorinio motinos pieno. Jos visos nori tapti pieno donorėmis ateityje, jeigu tik turės pieno perteklių ir taip atsidėkoti už gautą dovaną“, – pasakojo asociacijos vadovė.
Iš viso Kauno klinikų Donoriniam motinos pieno banke per pirmuosius veikimo metus išpasterizuota 680 litrų donorinio motinos pieno, sunaudota – 655 litrai ir pamaitinti 450 naujagimių.
„Donorinis pienas padeda sumažinti neišnešiotų naujagimių sergamumą nekroziniu enterokolitu, t. y. žarnyno uždegimu ir su šia liga susijusių komplikacijų: žarnyno operacijų, ilgalaikio maitinimo infuzijos būdu, ilgalaikio antibiotikų vartojimo, ilgalaikio gulėjimo intensyviosios terapijos skyriuje ir naujagimių mirštamumą“, – motinos pieno naudą pabrėžė prof. R. Tamelienė.
Šventės metu Neonatologijos klinikos vadovė prof. Rasa Tamelienė dėkojo už Donorinio motinos pieno banko virtimą realybe UAB „Boslita ir Ko“ atstovams, asociacijai „Padedu augti“, Čikagos lietuvių „Rotary“ klubui ir kitiems rėmėjams. Taip pat nuoširdūs sveikinimai buvo skirti ligoninės personalui – Vilmai Ivanauskienei, Rimai Vazgienei, Onutei Botyrienei, Sigitai Siudikienei, Gerdai Šatienei, Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytojams ir akušerėms, Moterų konsultacijos personalui, Nerijui Beigai už kokybiškai atliktas pieno banko statybas, pieno donorėms bei visiems, kiekvieną dieną nuoširdžiai dirbantiems mažųjų labui.
Pasaulinė praktika rodo, jog neišnešioti naujagimiai, maitinami donoriniu pienu, yra atsparesni infekcijoms ir alergijoms. Lietuvoje kasmet per anksti gimta 5-6 proc. neišnešiotų naujagimių.