Skip to content

Paminėta Pasaulinė pieno donorystės diena

  Gegužės 19 dieną yra minima Pasaulinė motinos pieno donorystės diena. Šia proga pirmasis šalyje Donorinio motinos pieno bankas kartu su naujagimių susilaukusių šeimų gerove besirūpinančia asociacija ,,Padedu augti“ aplankė ir pasveikino pieno donores Kauno klinikose. Šiais metais pieno donorėmis tapo jau 17 moterų. Jos paaukojo apie 235 litrus pieno, kurio dėka pamaitinti 243 sunkiai sergantys naujagimiai.

  19 litrų pieno paaukojusi Simona mano, jog mamos turi padėti viena kitai. „Kol su savo mažyliu nepatekau į Kauno klinikų Naujagimių intensyviosios terapijos skyrių, nežinojau nei apie Donorinio motinos pieno banką, nei apie galimybę aukoti pieno kitiems naujagimiams. Sužinojusi daugiau informacijos, nedvejojau, iškart sutikau padėti kitoms mamoms ir jų mažyliams.“
  Kasmet Kauno klinikose pieno donorėmis tampa apie 100 moterų. „Šių geros valios moterų dėka donorinis pienas yra skiriamas sunkiai sergantiems arba neišnešiotiems naujagimiams, – teigia Kauno klinikų Neonatologijos klinikos vadovė prof. Rasa Tamelienė. – Motinos pienas geriausias maistas naujagimiui, o anksčiau laiko gimusiems yra netgi gyvybiškai būtinas dėl jų žarnyno ir imuninės sistemos nebrandumo.“
  Tačiau neišnešiotų naujagimių motinoms pieno pirmomis dienomis gali nebūti arba būna labai mažai dėl patiriamo streso. „Donorinio motinos pieno bankas skirtas anksčiau laiko gimusiems ir sergantiems naujagimiams. Mažieji pacientai gauna sveiką bei patikimą maistą, o mamos jaučiasi emociškai geriau“, – teigia gydytoja neonatologė Vilma Ivanauskienė.
  Pasak asociacijos ,,Padedu augti“ vadovės Ingos Laukytės-Budrienės, pieno donorystė yra gyvybiškai svarbi naujagimiams ir neįkainojama pagalba mama-mamai. „Netikėtai įvykus priešlaikiniam gimdymui, moterys patiria didelį sukrėtimą, nes griūva visos svajonės, buvusios nėštumo metu. Negana to, jos pradeda jausti dar didesnį kaltės jausmą, kai pačios pirmąsias dienas neturi savo pieno ir negali pamaitinti savo sunkiai sergančio mažylio, – pasakoja asociacijos vadovė. – Dabar, kai jau daugiau nei dvejus metus veikia Donorinio motinos pieno bankas, mamoms tai yra ir didelė emocinė pagalba, nes jų mažyliams duodamas ištirtas, kokybiškas ir saugus – donorinis pienas. Didelė pagarba ir padėka pieno donorėms, aukojančioms pienelį ir kantriai besistengiančioms kas 2-3 valandas ištisą parą dėl mūsų mažųjų gerovės“. 
  Pasaulinės motinos pieno donorystės dienos proga Kauno klinikų Neonatologijos klinika dėkoja visoms donorėms ir šiais metais daugiausiai pieno paaukojusioms moterims: Agnei P. (apie 25 litrus), Ugnei P. (apie 23 litrus), Aušrai K. (apie 22 litrus), Jolitai M. (apie 20 litrus), Simonai M. K. (apie 19 litrus ir vis dar aukoja) ir visoms kitoms donorėms.
  2016 m. gruodžio 1 d. Kauno klinikų Neonatologijos klinikoje buvo įkurtas pirmasis šalyje Donorinio motinos pieno bankas. Nuo šio banko įkūrimo pradžios iki dabar išpasterizuoti net 2355 litrai pieno, pamaitinti – 1166 sunkiai sergantys naujagimiai.
  Pieno bankai, tiekdami saugų, ištirtą ir kruopščiai atrinktą donorinį motinos pieną, tuo pačiu skatina sergančių naujagimių mamas žindyti ir jas palaiko, todėl vis daugiau prieš laiką gimusių naujagimių iš ligoninės išvyksta patys pilnai žįsdami, o jų mamos ir toliau tęsia žindymą grįžus namo. 


  Informacija ir nuotrauka – Kauno klinikų.